sobota, 27 listopada 2010 12:05

Uciążliwe skróty klawiaturowe Windows

Napisany przez  Karol - itWroc
Oceń ten artykuł
(84 głosy)

kalwiaturaIle razy zdarzyło Ci się, że kot przeszedł po klawiaturze lub wujek położył na nią książkę  wciskając tajemniczy skrót klawiszowy utrudniający późniejszą pracę na komputerze.

Postanowiłem zebrać kilka z nich by oszczędzić czasu w szukaniu i zamartwianiu się czy komputer jest zepsuty, są to problemy z którymi spotykałem się niejednokrotnie przy pracy z użytkownikami komputerów.

Wypiszę tutaj niektóre z funkcjonalności, które mogą stać się koszmarem niezbyt doświadczonego użytkownika:


1. Na pierwszym miejscu w utrudnianiu życia bezapelacyjnie skrót „Ctrl”+”Shift” lub „Ctrl” + „Spacja”, służy on do zmiany języka klawiatury w systemach Windows.  Wciskając „Z” otrzymujemy „Y”, wciskając „Y” otrzymujemy „Z”, szczególnie nieprzyjemne przy trzykrotnej próbie wpisania zagwiazdkowanego  hasła do naszego konta bankowego.

2. Poprawiając wyraz w Open Office lub MS Office zjadam stare znaki. Odpowiedzialny za to jest klawisz „Insert” służy on do zmiany trybów: wstawiania i nadpisywania. Ten drugi typ jak sama nazwa wskazuje nadpisuje istniejące znaki.

3. W laptopach o mniejszych gabarytach zdarza się że zamiast literek: „K”, „L”, „M”, „O”, „P” mogą pojawić się cyferki, spokojnie to nie żaden problem ze sprzętem, wciśnięty klawisz to „Num Lok”. Włącza i wyłącza klawiaturę numeryczną.


4. Kolejny często występujący problem to obrót ekranu o 90 stopni. Jest to funkcjonalność przydatna dla monitorów posiadających opcję „Pivot” pozwala nam na ustawienie panoramicznego ekranu w pionie by mieść lepszy widok długich plików tekstowych np podczas edycji kodu. Klawisze to „Ctrl”+”Alt”+ ”lewo” (strzałka) lub „prawo”. Zmienić to możemy także w „Panelu Sterownia” wchodząc w ustawienia karty graficznej i obrót o 90 stopni, zarówno w nVidia, ATI jak i Intel.

5. Przeglądarka internetowa też może czasem spłatać figle, zniknął pasek nawigacyjny wraz ze wszystkimi zakładkami? Możliwe, że przeglądarka przełączyła się w tryb pełnoekranowy klawisz służy do tego „F11”.


Jeżeli macie lub mieliście podobne problemy z bezwiednie uruchamianymi funkcjami można je wpisać w komentarzach pod tym artykułem, może komuś się oszczędzą trochę czasu w przyszłości.

Leave a comment