sobota, 25 września 2010 14:32

Podłączenie komputera do telewizora LCD

Napisany przez  Karol - itWroc
Oceń ten artykuł
(2 głosy)

tv-lcd

Telewizor LCD z powodzeniem można podłączyć do komputera, może on służyć jako drugi monitor do oglądania zdjęć i filmów na dużym ekranie. Nowe karty graficzne bez problemu obsługują rozdzielczość HD (1900x1080) więc jakość rozrywki będzie na najwyższym poziomie.

 

Możliwe kanały podłączenia komputera do telewizora to: DVI, VGA, HDMI i S-Video, Component Video.


Najlepszymi jakościowo rozwiązaniami są HDMI i Component Video. HDMI oferuje jakość HDTV za pośrednictwem transmisji cyfrowej, Component Video to także jakość HDTV jednak poprzez transmisje analogową bardziej podatna na zakłócenia, bardzo ważna jest jakość kabli. Ponad to Component Video jest rzadko spotykanym złączem w kartach graficznych komputerów.Nowe karty graficzne ATI i GeForce (serie GT 2xx, 3xx, 4xx)  obsługują zazwyczaj zarówno kanał wideo i audio na złączu HDMI, starsze karty mogą mieć problem z dźwiękiem.Konkurencyjny jakościowo do HDMI jest też standard DVI, jednak bardzo rzadko telewizory LCD posiadają takie złącze, stosowane jest ono powszechnie w monitorach komputerowych.W wypadku podłączenia DVI, VGA, S-video, i HDMI (starsze karty) do emisji dźwięku potrzebujemy zewnętrznego urządzenia dźwiękowego, podłączamy np. głośniki komputerowe za pomocą "mini Jack"- "mini Jack" lub zestaw kina domowego "mini Jack"- "czincz" (cinch).

 

Zarówno w desktopowych systemach Linux jak i Windows ekran powinien zostać automatycznie wykryty przez system po ponownym uruchomieniu. Jeżeli to Laptop lub Notebook najprawdopodobniej musimy skorzystać ze skrótu klawiaturowego do zmiany domyślnego ekranu.


Po takim podłączeniu wybieramy odpowiedni kanał w telewizorze LCD i możemy cieszyć się rozrywką w większym wymiarze.

 

1 Komentarz

  • Link do komentarzy poniedziałek, 11 lipca 2011 04:56 umieszczone przez: robbie

    To wszystko jest dziecinnie proste przy w miare nowoczesnym sprzecie. U mnie dziala to tak. Karta graficzna EVGA GTX 560Ti, telewizor Samsung LED serii7000 55 cali. Kupilem kabel przejsciowke mikro HDMI /karta/ na HDMI dlugosci 25 feet. Podlaczenie i ustawienie opcji na control panel na zdublowanie monitora, piec minut. Karta graficzna jak sama nazwa mowi jest od grafiki, wiec audio trzeba podlaczyc z wyjscia z karty dzwiekowej. Uzylem nastepnego kabelka 3.5 mm na RCa chinch i juz pieknie gra. Siedze teraz z myszka przed telewizorem, klawiatura z boku na lawie i nawet nie wstaje do kompa. Acha, mysz i klawiatura Logitech MK 320, bezprzewodowe, dziala na te 7 metrow bez zarzutu. Rozdzielczosc ustawilem 1650x1050. Komputer OS W7, procesor i7 2600 second generation, dzilan na 3.9 Giga, pamiec 8 Gb 1333. Pieknie wszystko dziala. Szczegolnie kocham Flight Simulator na tym duzym ekranie, oczywiscie musialem jeszcze kupic przedluzke 25 feet USB do podlaczenia Joysticka. Pozdrawiam, zycze milej zabawy.

Leave a comment